Moje oblíbená fanfiction v angličtině

(Přepracovaná a aktualizovaná verze doporučení, která jsem sestavila pro Daily Slash v letech 2007 a 2008. Ze starých zůstaly ty povídky (novely a romány), k nimž se opravdu i po letech vracím (a jsou stále on-line), a naopak doplňuju novější, protože jsem od té doby ledacos přečetla, především na téma „jak Snape v Chroptící chýši nezemřel a co bylo dál“ a taky spoustu Profíků.

Staré, ale stále dobré:

V párech poněkud převažuje Snape/Lupin, protože je to zkrátka nejčastější dvojice (samozřejmě po snarry, které ale není můj šálek čaje, a drarry, které mě nezajímá, poněvadž v něm citelně chybí Snape). Jo, kdyby vznikalo víc fanfiction s Filchem, to by byla krása.

Čestnou zmínku si zaslouží Bernice Russell, kterou jsem čítávala stále dokola a doteď mám v hlavě scény z jejího zneklidňujícího Snupinu Sheep's Clothing, a ovšem Fabula Rasa, která se věnovala Snapeovi a Siriusovi ještě před vydáním Fénixova řádu, takže jsou oba notně OOC, ale psala je s velkou bravurou, vrcholící podle mě v Rat's Alley, v níž je Snape upír a nosí náhubek a je to parádní drama.

The Blue Door od Snegurochky
Dejme tomu, že spolu Lupin a Snape už nějakou dobu žijí, mají pěkný domeček a je jim spolu dobře, a pak Lupin začne Snapea podvádět. S Billem Weasleym, protože vlkodlaci si prostě nemůžou pomoct. Jenže když Snape vášnivě miluje, jeho msta je zdrcující. Snegurochku snad ani není třeba doporučovat, jistě ji znáte aspoň z Rozárčiných překladů.

A Short Measure od MusIgneus
Klasická zápletka – Lupina zajali Smrtijedi a Snape ho zachraňuje – v jednom z nejlepších zpracování. MusIgneus tuhle svou první povídku postupně doplnila několika pokračováními, jedno dokonce existuje v českém překladu.

A Drowning Desire od lore
Kraťounký, ale intenzivní dáreček pro Snegurochku. Varování zní zoofile a pissing, takže buď vás naláká nebo odradí. :-)

Power Play od islandsmoke
Moje oblíbené bdsm, vlastně jediné, ke kterému se vracím, když nepočítám pár jednorázovek. Lupin si ukousne větší sousto, než čekal, ale bojuje s tím statečně.

In Cruciatu Veritas od Kleio
Vzpomínáte si na tu kletbu podobnou doběla rozpálenému biči, kterou Snape použil proti Harrymu na konci šestky? V téhle povídce se, z hůlky Luciuse Malfoye, objevila dlouho před tím, než ji Rowlingová vymyslela.

A Gift of Light od Josan PQ
Josan Severuse s oblibou stěhovala pryč z Anglie, aby se změnou prostředí mohl konečně začít žít, a v téhle staré novele mu k tomu přidala chápavého a trpělivého Eirika, který ho naučí, že sex je docela něco jiného než to, k čemu ho nutil Voldemort.

Wartime Distraction od Snape's Nightie
Oddechový slash se Snapem, Kingsleym, trochou romantiky a trochou napětí o tom, jak se z jedné noci nezávazného sexu postupně stal vztah na celý život. V podobném nasládlém, ale neurážlivém duchu, ovšem s jinými zápletkami, se nese i zbytek hojné tvorby téhle autorky, a díky tomu je ideálním nenásilným úvodem do všelijakých zdánlivě úchylnějších témat slashe, jako jsou kupříkladu mpreg nebo Snape/Brumbál.

Sexing the Pumpkin: a love story od ratherbrightred
Celkem citlivé zpracování tématu transsexuality. Samozřejmě s prvky fantazie, protože komu se kdy povedlo tajit svoje fyzické pohlaví tak dobře jako Snapeovi. A smutné, protože Sirius to s ním nemůže táhnout až do konce.

Novější, to jest Snape přežije sedmičku:

Pitch Black od Nick Oftime
Na začátek ne tak úplně typický slash: jasně, Snape přežije vězení, ale romantika s jeho zachráncem Siriusem se nedostaví. Tohle je protipól hurt/comfortu a stojí za přečtení právě pro to, že se happy end nekoná.

Snape Victorious od islandsmoke
Taková nekrofilní legrácka na spravení chuti po Pitch Black. :-P

Two Hearts Divided od islandsmoke (do třetice)
Snape se nechá přemluvit k práci pro ministerstvo, protože tím získá přístup k Lupinovi... a ke spoustě vlkodlačího sexu. Jen se Lupinovi opomene zmínit, co přesně že to na něm každý měsíc zkoumá, protože Lupin si stejně ráno nebude nic pamatovat, že? Zkrátka propracovanější PWP.

In Silence od nwhiker
Sirius je naživu, jenže uvězněný v psí podobě a bez vzpomínek na svůj lidský život, a jediný ke komu si trochu najde cestu, je Snape, který od konce války jen apaticky sedí v pokoji na Grimmauldově náměstí. Moc dojemná povídka. Tahle autorka není dvakrát plodná, ale všechno, co napsala, je na vysoké úrovni. Do češtiny jsem přeložila její román Druhý život a o překladu In Silence také uvažuju.

Stone Walls od Arionrhod
Lupin Snapea zachrání z Azkabanu, aby ho přiměl připravit pro něj lék na lykantropii, jenomže Snape je v takovém stavu, že ničeho takového není schopen. Dojemný hurt/comfort, zvlášť vhodný na nějaký zimní večer ke krbu, poněvadž ukrutná zima je všudypřítomnou součástí příběhu.

Goat Song od Delphi
Od šestého dílu jsem čekala, kdy někdo Aberforta se Snapem spáruje, a Delphi to přirozeně provedla velice umně. Dokonce tak, že čtenáři, ktěří k tomuhle páru přistupovali s obavami, byli nadšení. (No a Snape teda výjimečně nepřežije, ale dobré to je i tak.)

The Oddity of Kisses od femmequixotic
Gregory Goyle žije v rodinném sídle, zatímco oba rodiče má v Azkabanu, zabývá se řezbářstvím a pečuje o svého někdejšího profesora a tak trochu k němu něco začíná cítit. Citlivý příběh.

The Art of Dog-Keeping od dungeons_master
Snape sice přežije válku, ale ztratí paměť a ujmou se ho mudlové a celkem spokojeně si žije bez magie, než ho začne navštěvovat jeden takový přátelský vlk a celé mu to zkazí. Milá, přiměřeně dramatická povídka.

Love Potions od Coriarie
Romantický hurt/comfort s Lupinem, ve kterém má své místo i Teddy a mihne se taky jeho babička Andromeda. Coriařin Snape mi velmi konvenuje, živ jen o chlebu s margarínem, na štíru s osobní hygienou, tváří v tvář Lupinovu zájmu strašlivě nejistý, protože doposavad si vystačil s tím, že si od lidí držel odstup nebo je rovnou odháněl urážkami. Vracím se i k jejím dalším snupinům One More Dirty Job, kde Snape přijde o zrak, a Survivors of Peace, kde má opravdu velké psychické problémy a Lupin zase velké fyzické. No a její slash se Snapem a Moodym, jsem i přeložila, protože sice není můj nejoblíbenější, ale je podle mě literárně nejpovedenější.

Speciálně pro snarry fanynky:

Jak jsem zjistila, když jsem konečně vystrčila nos z HSS blahé paměti, tak zatímco já snarry čtu z nezbytí, když zrovna s mými oblíbenými páry nemám nic nového ke čtení, většina fandomu čte z nezbytí jiné páry, když jim dojde snarry... Moje podmínka je, že Snape bude vůči Harrymu v nějaké nevýhodě, aby se vykompenzovalo, že ho šest let šikanoval, takže snarry, které jsem schopná přelouskat, je zpravidla na téma „záchrana z Azkabanu“ a podobně.

No Sex, No Galleons od Ziasudry
Prostituující se Snape je moje oblíbené klišé, zvlášť když se mu tím, nijak překvapivě, nedaří uživit. Harry to tak samosebou nemůže nechat. Ve vedlejších rolích Draco, Lucius a Bellatrix.

Until Proven od Tiry Nog
V mnohém se podobá její o deset let starší profíkovské fanfikci To Catch a Fallen Star, kterou doporučuju níže. Pomaličký vývoj vztahu, první polibek popsaný na celou stránku, Severus při uspokojování Harryho nebere zřetel na vlastní vzrušení... kvůli tomu jsem překousla i všelijaký fánon, který mě jinak irituje (Snapeova výška například). Tira taky zajímavě pojednala Snapea jako upíra v Nocturne.

Stargazer od Lomonaaeren
Nemám zas tak moc načteno, ale řekla bych, že tohle nebude typická snarry povídka, a vztah Harryho a Snapea, který se pomalu vyvíjí od nenávistného učitele, přes mentora až po manžela (včetně děsivě heteronormativního obřadu a sexu) ani není jejím středobodem. Mnohem podstatnější je Harryho dospívání v alternativní realitě, v níž Voldemort padl dřív, než stihl zabít jeho rodiče, a tak má Harry tři mladší sourozence. (Lomonaaeren je extra plodná, na své si u ní přijdou příznivkyně HP/DM nebo HP/TN, což jsem tedy nečetla, ale aspoň můžu doporučit její (opět) netypický Severitus Conditionally.)

Eliminate the Negative od Book7BrokeMyBrain
Harry, toho času profesor v Bradavicích, narazí v erotickém časopise na fotky Snapea zamlada. To ho přivede k fantazírování o Snapeovi, toho času řediteli Bradavic. Snape na to pochopitelně časem přijde a cítí se být ve velmi zranitelné pozici, než ho Harry vyvede z omylu.

Wild With All Regrets od Cithary
Moc pěkně zpracovaná premisa, že Harry Snapea dostane z Azkabanu jen pod podmínkou, že bude jeho poručníkem.

Disinherited od Emily Waters
Promyšlené AU, které začíná na konci šestky: Snape skončí za Brumbálovu vraždu v Azkabanu a ven se dostane až po válce, kterou Harry vyhraje bez jeho pomoci. Jejich vztah se vyvíjí velice pomalu, Snape je Azkabanem poznamenaný a kouzelnický svět je zase hodně poznamenaný válkou. Od téže autorky se mi líbil taky slavefic Proof of Life a do češtiny je přeložená výborná parodie na tohle téma: Sedm dní.

Profesionálové:

Starý a od začátku převážně slashový fandom. Základem jsou fanziny z 80. a 90. let a i novější tvorba si drží vysokou úroveň; totéž lze říct o tématu Profíků na fanlore, které je díky tomu ideálním výchozím bodem pro výpravy za četbou.

Siren series od Sebastian
Bodie touží, Doyle to dobře ví a pohrává si s ním. To napětí je hmatatelné a slastné. Rok vzniku 1984, prosím pěkně.

Step We Gaily od M. Fae Glasgow
Její interpretace vztahu Bodiho a Doylea mi nesedne, přesto jsem všechno od ní přečetla, protože je to kvalitní literatura. Vracím se právě jen ke Step We Gaily, což je Bodie/Cowley Cowleyho očima, to jest očima šedesátiletého muže, který je v pokušení, ale má sakra co ztratit a je si toho dobře vědom.

Arcadia od Sinealy
Bodieho minulost se hlásí o slovo a bere na sebe nečekanou podobu gay subkultury posádek na dálkových námořních plavbách. Doyle je dosti nechápavý, ale dělá, co může a nakonec prozře a dobře to dopadne. Vracím se taky k jejímu AU ze starého Říma Miles Scortillusque s propracovanými dobovými reáliemi. Zajímavý je i její netypický příspěvek do omegaverse The A Squad, kde si k sobě Bodie s Doylem najdou cestu, přestože jsou oba alfa samci. A nelze nezmínit kouzelný crossover s Harry Potterem Special Men. (Jinak napsala mraky marvelovek; jestli jsou tak dobré jako její Profíci, tak fakt lituju, že mi superhrdinové nic neříkají...)

The Flat od DVS
Doyle si začne pronajímat na jeden den v týdnu byt, aby v něm mohl malovat a občas si zasouložit s jiným jednodenním pronajímatelem, kterého znával za studií. Bodie to nemůže nechat jen tak. Rozhodně netradiční způsob, jak je dostat dohromady. Její Why May Not I Love Johnny? existuje taky v povedeném českém překladu.

Rebound od Courtney Grey
Oblíbená zápletka profíkovské fanfiction se točí kolem toho, jak by si v homofobním prostředí mohli Bodie s Doylem naznačit, že jeden ke druhému cítí něco víc než přátelství. Zde jako katalyzátor poslouží Doylův rozchod s Anne, další oblíbený protředek pro vytváření dramatu. Ale není to špatné. Zajímavá je taky její The Blue Figurine, ve které si Doyle přeje, aby Bodie zmizel, a teprve když se mu to splní, zjistí, jak moc mu chybí.

Whistle Blower od ML Mead
A homofobie ještě jednou, tentokrát ale ne proto, aby si skrz ni k sobě hoši našli cestu, nýbrž aby rozvrátila iluzi kamarádství v CI5. Není to zrovna příjemné čtení, ale nejpravděpodobnější dobovou reakci podle mě vystihuje dokonale.

Harlequin Airs od Ellis Ward
Délkou román, k tomu ilustrovaný Suzanne Lovett, odehrávající se v cirkusáckém prostředí – Doyle se vydává za akrobata na visuté hrazdě, aby rozkryl pašování drog, a narazí přitom na Bodieho, který v cirkusu taktéž vystupuje. Spousta akrobatických kousků, ranní běhání, sex v maringotce, zestárlý lev... velmi podařené AU.

Two Birds, No Stone od Sandy K. Herrold a Rosy Westphalen
Doylovi poněkud trvá, než mu spadnou klapky z očí a uvědomí si, že jeho sexualita není tak jednoznačná, jak si myslel. Katalyzátorem jsou dvě děvčata, která spolu žijí a konfrontují ho s jeho předsudky. Jedna z mála profíkovských povídek, kde dostanou ženské postavy nějakou větší pozitivní roli.

To Catch a Fallen Star od Rosemary (a.k.a Tiry Nog)
Několik set stran hurt/comfortu, převážně v horské chatě ve švýcarských Alpách. Je tam teda taky trocha akce, ale to jen aby se neřeklo, zásadní je pomaloučký vývoj vztahu Bodieho a Doylea, který začíná s Doylem zcela chladným a nepřístupným a Bodiem neochvějně oddaným, což je východisko i jejích dalších dvou kratších povídek na téma Profíků.

A Future to This Life od Verlaine
Sci-fi AU s kyborgy, obratně naroubované na epizodu Long Shot. Děj se točí víc kolem vyšetřování případu (a sžívání se s robotickými částmi těla) než kolem vztahů.

And Make Him a Bridge of Gold od Josey
Klasická zápletka – začátky obou protagonistů u CI5, počátek jejich profesionálního partnerství, které přeroste v přátelství a dál – v pěkném provedení.

What Friends are For od jessineangland
Vánoční náladě ve fanfiction neholduju, ale tahle dvojpovídka je výjimečná, dojemná, ale ne přeslazená. Ukazuje, jaké city k sobě Bodie s Doylem chovají, aniž by si to sami uvědomovali, a to jsou na střídačku vypravěči.

A ještě tohle vtipné fanvideo Detachable Penis, které si střílí ze seriálové obsese zbraněmi a dobového zobrazování mužnosti.

Duna:

Jestli je nějaký fandom, který má spoustu materiálu pro femslash, tak je to Duna. Ovšem nový film vyrobil hlavně spoustu slashových fanynek dospívajícího hezounka v hlavní roli, tudíž na Dar a Tar z Kacířů nebo Sheeanu a Walli z Kapituly mi nezbývá než dál jen v duchu myslet (a sledovat fanartistku letoscreams, která ty ženské kreslí). Nicméně fandom díky filmu aspoň příjemně ožil, a jelikož mám ráda většinu Herbertových postav, čtu si spíš než obligátní slash hlavně genfikce a dokonce i het.

The Loyalty of a Swordmaster od keerawy
Velice pěkné PWP na téma loajalita, konkrétně Duncanova loajalita k jeho vévodovi. V povedené vedlejší roli vystoupí zručná organizátorka lady Jessica. (Keerawa je letitá fanfikční autorka a v roce 2009 zveřejnila tenhle úžasný Manifest fanfikčního spisovatele.)

Show Me? od fernlyan_epho
Zástupuce femslashe, i když to není úplně má zamilovaná povídka. Ale je v ní chudák Alia se svým drahým dědečkem v pozadí (na zvrhlý slash s baronem Harkonnenem v Aliině těle taky zatím marně čekám) a jedna z jejích Amazonek, které by byl hřích k femslashi nevyužít, když už je Herbert stvořil (a druhé v pořadí k využívání jsou Rybí mluvčí...). Další fernlyanin femslash, s dvojicí Chani/Irulán, jsem přeložila: La dame en souspirant.

In Memory od HalQuin
Když jsme u Alie, tak zde stručná, ale výstižná povídka o jejím údělu.

Great Men od Ladybug_21
Roztomilý crossover se Star Wars; Oscar Isaac v roli Leta si o to tím svým prohlášením o snu stát se pilotem řekl.

Liet Knows od primeideal
Skvěle podané pozadí postavy planetární ekoložky z nové filmové verze. Dozvíme se, jak si neústupnou mravenčí prací získala respekt Fremenů, jak se poznala se svým mužem, jak povila Chani a jak ji nechala vyrůstat s otcem, protože na mateřství neměla chuť ani čas.

By Faith and Daring od Sophia_the_Scribe
Vypravěčem je atreidovský voják, který prostými slovy líčí, jak si Atreidové získávali oddanost svých lidí – a jak pro ně ti lidé všichni na Duně umřeli.

germinare a obligare od bropunzeling
Působivá dvojpovídka, která především v první části, což je Jessičin POV, přibližuje, jaké byly začátky vztahu vévody Leta a jeho konkubíny.

Catalyst of change od Comedie
Filmové scény Gurneyho Hallecka doplněné o jeho POV vycházející z knížek. (Gurneyho a Duncanova minulost je jedna z mála věcí, kterou jsem ochotná akceptovat jako kánon z tvorby Briana Herberta.)

Tvorbou svegliatevi se pomalu pročítám a považuju ho/ji momentálně za svého nejoblíbenějšího fanfikčního tvůrce v Duně. Věnuje se politickému pozadí série, obvykle před začátkem knih (například scéna ze zasedání landsradu v Hell is Empty), a s oblibou se pohybuje na dvoře barona Harkonnena, jako třeba v Of Time and Means, naprosto přesvědčivém rozhovoru starého barona s Rabbanem o významu a ceně mentatů. Navíc svegliatevi vládne nádhernou angličtinou na úrovni předlohy.

Locks, Gloves, and Social Mores od winter_writes
Nepříliš dlouhé, ale pěkně napsané viktoriánské AU se šťastným koncem, ve kterém je Letovi a Hwi Noree dopřáno konzumovat svůj vztah. Lahodný fix-it.

Pán prstenů:

Zatímco v případě HP mě filmy nezajímají a prvky z nich mě ve fanfiction převážně iritují, u Pána prstenů se mi filmová verze líbila hodně a Boromira si už jinak skoro neumím představit, což mě maličko irituje při čtení knížek. Boromir je samozřejmě vděčná postava pro slash, v pětačtyřiceti stále svobodný, velitel vojáků, se kterými tráví čas na hlídkách, anebo dejme tomu navštěvuje Théodreda v Rohanu. :-)

Pure Morning od curiouswombat
Kdyby Denethor trval na tom, že se Boromir musí oženit, a kdyby jeho milenec Théodred tušil, že právě Éowyn by mohla být chápavá, a navíc nakloněná uniknout na čas z Meduseldu, mohlo by to proběhnout právě takhle. Povedená vsuvka, která docela hezky zapadá do kánonu: končí před začátkem děje Pána prstenů, takže dál už to klidně mohlo dopadnout jako v knize, Faramir si dokonce mohl vdovu po bratrovi vzít...

Oath of Silver, Oath of Gold od Celandine
Jednak jde o můj oblíbený kink, jednak se mi líbí titulní eufemismy. Myslím, že docela zapadají mezi všechny ty "Isildurovy zhouby" a "meče, jež byly zlomeny".

Reforged od Linaewen
Odjakživa mi Aragornův pobyt v Gondoru na zapřenou připadal zajímavý a tohle je střípek z té doby, o tom, jak se Thorongil přátelil s maličkým Boromirem a jak se pak znovu potkali v Roklince. A ehm, není to slash, záhada, jak se mi to sem vůbec dostalo... vlastně to není úplně záhada – Linaewen má slabost pro Boromira a já taky, takže jsem si s potěšením přečetla i její další tvorbu, třeba Evil Undone, v němž je to Boromir, kdo s Prstenem dojde k Orodruině.

The Captain and the Queen od evocates
Hlavní postava je Arwen, která chce poznat svůj nový gondorský lid, a tak mezi něj odejde na čas žít – a narazí na Boromira, který je sice naživu, ale považuje se za zrádce a vyvržence. Je to pěkný příběh o životě na poválečném, a tudíž ne tak docela klidném venkově, a taky o odpuštění a lásce.

Never Again od Juxian Tang
Když člověk zahlédne v archivu tohle jméno, chce si povídku přečíst bez ohledu na to, o čem je. Je teda o Pipinovi, Boromirovi, skurut-hai a pochodu přes Rohan. Pipin je celkem cudný vypravěč, fantazii čtenáře se ovšem meze nekladou.

A Good Home od Edoraslass
Taková dojemná drobnůstka, Boromir, Faramir, Elrond a jedna knížka. O bratrské lásce a o lásce ke knihám. Autorka napsala takových podobných milých drobností spoustu.

A Pipe is Just a Pipe od clearbluewater
A ještě jedna drobnůstka, o umění kouřit dýmku, očima někoho, kdo to moc nechápe, ale chtěl by něco kouřit. ;-)

In Every Peril od tabru
Že Beleg Lučištník miloval Túrina Turambara je kánon, bohužel má očekávaně tragické rozuzlení. Tohle je jediné jeho mírně fix-it podání, které se mi na AO3 líbilo. Ty první dvě věty jsou skvělé, dialogy si drží takovou tu tolkienovskou vážnost. Není to špatné.

Temeraire:

Předloha je devítidílná (v češtině jen pětidílná) fantasy z období napoleonských válek, v nichž spolu mocnosti svádí boj nejen na zemi a na moři, ale taky ve vzduchu na hřbetech draků. Napsala ji Naomi Novik, spoluzakladatelka AO3, a má v ní pár vedlejších gay postav (dobově ne moc vyoutovaných), ale nejvíc pozornosti k sobě poutá Tenzing Tharkay a jeho na stránkách knih nikdy nevyřčená láska k ústřednímu hrdinovi kapitánu Laurencovi. Až si skoro člověk říká, že to takhle Novik schválně napsala, aby si pak mohla číst slash, co kvůli tomu ostatní vyplodí.

We Meet at Dawn and Dusk od CSHfic, VSfic
Pěkná, byť nedokončená série chybějících scén: nedorozumění, hurt/comfort, nevyslyšená láska se znenáhla mění ve vyslyšenou...

An Irrevocable Condition od puckling
Nejočividnější způsob, jak by se mohl vyvinout vztah mezi Laurencem a Tharkayem, vypadá takhle – ten, kdo je k sobě svými nevinnými otázkami přišoupne, je Temeraire.

remember (you deserve this) od WerewolvesAreReal
Dobře zpracované téma sebepoškozování, uvěřitelně se prolínající dějem celé série a s jistou nadějí na Laurencovo uzdravení na Tharkayově sídle po jejím skončení. Za přečtení taky stojí její confrontations, v nichž Laurence přesvědčivě interpretuje jako asexuála.

the heart of perfect wisdom od malfaisant
Plnokrevná romantika, dobře napsaná. Typická ukázka nejobvyklejší fandomové dynamiky Laurencova a Tharkayova vztahu.

Like a Dragon in a China Shop od keerawa
Typická temerairovská genfikce, která se soustředí na jedinečnou a okouzlující osobnost Temeraira, zde v crossoveru s Sherlockem Holmesem. Krátké, ale dobře napsané.