Nepodstatné zajímavosti k povídce Dovnitř ze zimy

Správná, t.j. anglická, výslovnost Kingsleyho jména zní [Kiŋzli].

Takhle si autorka Kingsleyho představuje.

Část první:

Zapečené hovězí s ledvinkami, které by si dal Kingsley, je tradiční anglický masový koláč. Takhle vypadá podomácku upečený a takhle vám ho přinesou v restauraci.

Bílý jelen sice na Leadenhall Street není, ale restaurace s dobrou kuchyní tam rozhodně je.

Místo plánovaného útoku Smrtijedů Congleton Grove leží kousek od Greenwiche.

Část druhá:

Plněná taštička, kterou se Snape v úvodu pokouší sníst, je Cornish Pasty. Jsou ze slaného těsta a plněné nakrájeným hovězím, cibulí, tuřínem nebo bramborami.

Pikantní nakládaná zelenina, kterou si Kingsley dává do sendviče je anglická specialita jménem Branston Pickle. Existuje na ni i český recept.

Část třetí:

Kosman brazilský je doslovný překlad anglického názvu opice Callithrix saterei, pro kterou české jméno neexistuje. Příbuzný kosman bělovousý, C. jacchus, vypadá takto.

Část čtvrtá:

Oslavy dne Guye Fawkese připadají na 5. listopadu a připomínají odhalení spiknutí skupiny katolických šlechticů, kteří chtěli 5. listopadu 1605 vyhodit do vzduchu anglický parlament s cílem zabít krále Jakuba I (oslavy tohoto dne se však tradují od pohanských dob). Slaví se po celé Británii, zejména pouštěním ohňostrojů a zapalováním hranic. Dřív se na hranicích upalovali i panáci představující Guye Fawkese, vůdce spiknutí, a živé kočky, aby hořící panák realisticky ječel. K oslavám patří i říkanky.